ktorému môžete na základe svojho pocitu a srdca dôverovať, alebo sa spoľahnete na seba.

V prípade, že sa spoľahnete na seba, dovolíme si malé zhrnutie, na čo nesmiete zabudnúť.

 1. Pravdepodobne si vyberiete svoj byt alebo rodinný dom na internete. Zavoláte predávajúcemu alebo maklérovi. Obaja majú záujem predať, preto by vám mali poskytnúť informácie, ktoré požadujete. Je v tom však háčik. Maklér potrebuje predávajúcemu dokázať, že vy ste sa ozvali na jeho inzerát. Preto nie je riziko, podpísať maklérovi protokol o obhliadke. Pozor! Dobre si ho prečítajte, formulácie musia byť jednoduché a krátke. Ak tomu nerozumiete, nič nepodpisujte. Vysvetlenie makléra môže byť účelové. Dajte si to vysvetliť človeku, ktorému dôverujete. Ak vás vysvetlenie uspokojí, potom podpíšte.

 2. Konečne môžete svoj budúci byt alebo rodinný dom vidieť. Kupujete na základe pocitu, tak ako je to človeku prirodzené. Preto je váš prvý pocit najdôležitejší. Nepočúvajte „keci“ maklérov. Tí chcú predať. Vy sa v tom byte alebo rodinnom dome musíte hneď cítiť dobre. V tejto časti obhliadky nezáleží na tom, či je tam neporiadok alebo praskliny na múroch. Dôležitý je váš pocit, pretože tam budete bývať, a energetické polia, ktoré sú v tom dome alebo byte budete denno-denne vnímať. Ak nemáte dobrý pocit, ospravedlňte sa a odíďte. Akýkoľvek nátlak makléra dôrazne odmietnite. Ak vás však nehnuteľnosť pocitovo priťahuje, je veľmi dobrý predpoklad, že sa vám v nej bude dobre bývať. Preto sa začnite zaoberať ďalšími dôležitými okolnosťami budúcej kúpy.

 3. V žiadnom prípade nehovorte o svojich pocitoch pri obhliadke. Dohovorte si druhú obhliadku o niekoľko dní. Ten čas využite na:

  1. Výber LV z katastrálneho portálu, ktorý je verejne dostupný, a pýtajte si zmluvu makléra, či môže predaj tejto nehnuteľnosti sprostredkovávať. Ak vám túto zmluvu nechce ukázať, je to prvé znamenie toho, aby ste boli ostražitý. Naše sprostredkovateľské zmluvy nesmú byť tajomstvom, vy sami, ako kupujúci ich automaticky akceptujete, pretože dohodnutá výška provízie ide z ceny, ktorú dostane predávajúci. Dôležité je, či nehnuteľnosť predáva majiteľ, alebo skupina spoluvlastníkov. V prípade skupiny spoluvlastníkov, musí zmluvu podpísať splnomocnenec alebo celá skupina.

  2. Lustráciu cien na internete v danej lokalite a na typ nehnuteľnosti (byt, rodinný dom). Utvorte si predstavu o ponúkaných predajných cenách podobných nehnuteľností v danej lokalite. Nezabúdajte však na to, že ceny na internete sú vyššie, ako skutočné realizované predajné ceny, niekedy až od 20 %.

 4. V prípade, že dokumentárne vás predávajúci alebo maklér uspokojí a vyzbrojení získanými vedomosťami sa odoberte na druhú dohodnutú obhliadku svojej vybranej nehnuteľnosti. Začnite si všímať ďalšie dôležité faktory:

  1. Okolie rodinného alebo bytového domu, či sa tam nevyskytujú konfliktné skupiny obyvateľstva.

  2. V prípade kúpy bytu je dôležitá úroveň daného vchodu – čistota, poškodenie a pod.

  3. V prípade rodinného domu sa porozprávajte so svojimi budúcimi potenciálnymi susedmi.

  4. Následne vyhodnocujte technický stav nehnuteľnosti. Je to veľmi dobrá príležitosť na znižovanie ceny. Hľadajte technické a konštrukčné nedostatky a žiadajte zľavy. V prípade potreby si najmite nezávislého odborníka. Pozor však na to, že „odborníci“ sú tiež všelijakí.

 1. Ak už sa vám nehnuteľnosť páči, konečne sa opýtajte na cenu, a ihneď, ako vám ju predávajúci alebo maklér oznámi s ňou nesúhlaste. Spokojne oznámte predávajúcemu alebo maklérovi, že o to máte záujem, ale tá cena je pre vás neprijateľná. Dostávate sa do fázy najväčšieho zníženia ceny. Je to na vás!!!

Ak sa Vám to všetko zdá zložité, naši makléri a naši technickí znalci vás uchránia od týchto obchodných praktík. Pomôžu pri týchto vyjednávaniach. Sami pocítite, či ich prístup je korektný alebo, či chcú za každú cenu predať. Spokojne ich odmietnite alebo požiadajte firmu o iného makléra.

 1. Záver obchodu je tiež zaujímaví. Kúpnopredajná zmluva. Môže vám ju urobiť právnik, alebo vy sami,. Alebo realitná kancelária, ktorá to má v cene provízie. Okrem toho by každá slušná realitná kancelária mala garantovať legalitu prevodu. To môže urobiť na základe poistenia proti takýmto problémom. Preto ak sa rozhodnete pre realitnú kanceláriu, pýtajte si dokument o ich poistení proti týmto rizikám. Výška poistenia by mala zodpovedať aspoň cene vašej nehnuteľnosti.

 2. Ak už dokumentačne je všetko v poriadku, neplaťte hotovosť ale využite depozitné služby banky alebo notára. Podmienky depozitu si treba dohodnúť a bývajú zložité. Ale vás chránia.

 .

Preto sme vám k dispozícií. Preverte si nás u zákazníkov, daňových úradoch, živnostenskom úrade ako aj naše osoby u svojich priateľov. Potom sa budeme tešiť Vašej dôvere.

S úctou

Ing. Miroslav Smatana