New York 26. januára (TASR) - Ceny domov v USA vlani v novembri vzrástli viac, ako ekonómovia očakávali, najstrmšie za 16 mesiacov. To signalizuje, že americký realitný trh je silný. Informovala o tom agentúra Reuters.
      Podľa najnovších údajov sa index S&P/Case-Shiller cien domov v 20 amerických mestách v novembri 2015 medziročne zvýšil o 5,8 %, najstrmšie od júla 2014. Tempo jeho rastu sa zrýchlilo v porovnaní s októbrom, keď ceny domov stúpli medziročne o 5,5 %, a prekonalo aj odhady analytikov, ktorí predpovedali, že dosiahne 5,7 %.
      V medzimesačnom porovnaní a na sezónne upravenej báze stúpol index cien domov v novembri o 0,9 % po októbrovom zvýšení o 0,8 %, zatiaľ čo ekonómovia očakávali, že sa tempo jeho rastu nezmení a zostane na októbrovej úrovni.
      "Za novembrovým zvýšením cien domov je kombinácia viacerých faktorov, ako sú nízke úroky z hypoték, pokles voľných domov na trhu a tiež zlepšovanie situácie na trhu práce," uviedol David M. Blitzer, riaditeľ a predseda indexového výboru v S&P Dow Jones Indices.
      Z 20 amerických miest v novembri najviac zdraželi domy v Dallase, Denveri a Portlande.
      Ale aj napriek novembrovému nárastu sú ceny domov v USA stále o 4,8 % nižšie ako v júli 2006, keď dosiahli doterajší rekord.

Zdroj:TASR